Lõhe 2018-01-09T16:12:20+00:00

Atlandi lõhe (Salmo salar) on meie kalavaagnal olnud valitseja viimased 15-20 aastat tänu maitsvale lihale ja lihtsatele valmistusviisidele.
Kirjeldus. Keha on üsna sale, külgedelt pisut lamenenud. Sabauim märgatava sisselõikega. Suu ulatub silmadeni. Jões elav lõhemaim on selja poolt pruunikas või sinakas, altpoolt valkjas hõbedane. Külgedel pikireas 8-11 tumedat laiku. Kahe kõrvutise laigu vahel punane täpp. Noorel kalal külgmised laigud kaovad, selg muutub tumedamaks. Peamiselt küljejoonest ülalpool tekivad mustad, enamasti x-kujulised laigud.
Kudemiseks valmis isenditel tekib pulmarüü: emane mutuo tumedamaks, külgedele ilmuvad väikesed mustad ja punased tähnid. Isaskaladel muutuvad küljed tellispunaseks või tumepruuniks, tekivad terassinised laigud, kõht muutub tumedaks või sidrunkollaseks, alalõuale kasvab kõhrest konks, mis ei lase suud sulgeda.

Levik. Tänase seisuga on enamus meie kalalettidel saadavast lõhet seotud kalakasvatustega. Üle poole Läänemere lõhevarudest on kasvandustest pärinev kala. Meie vetes suuremat ametikku lõhepüüki ei toimu. Suurimad lõhekasvatajad on Norra, Tšiili, Kanada ning Inglismaa.